روسری
شناختن جنس روسری

یکی از موارد مهم در خرید شال و روسری جنس پارچه آن می باشد. که انواع مختلفی از لحاظ جنس و الیاف بکار رفته موجود می باشد. در کشورهای اسلامی که شال و روسری به عنوان پوشاک مهم و کاربردی محسوب می شوند لازم است تا بانوان از جنس روسری آگاهی و اطلاعات داشته باشند تا در زمان خرید دچار سردرگمی نشوند.

انواع جنس روسری

روسری نخی

این نوع پارچه بیشتر در فصل گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد و از الیاف پنبه ای مانند و نخی تولید شده که بسیار مناسب برای فصل بهار و تابستان می باشند. این جنس از روسری برای استفاده روزمره مناسب می باشد. یکی از مزیت های این جنس که برای خانم ها بسیار مهم است به هیچ عنوان لیز نمی خورد. اما به میزان کمی قابل چروک شدن هستند که با یک اتو ملایم برطرف می شود. روسری نخی بسیار سبک بوده و عبور گرما و گردش هوای مناسبی دارد.

روسری حریر

این مدل به نسبت براق بوده که در رنگ ها و طرح های مختلفی موجود می باشد و به راحتی ست می شوند. البته لازم به ذکر است که سر خوردن آن تا حد زیادی است که برای استفاده روزمره مناسب نمی باشد. ولی برای مهمانی و مراسم بسیار شیک و جذاب هستند.

روسری پشمی

از الیاف پنبه ای نسبتا ضخیم تولید شده که مناسب فصل سرما می باشد. ست کردن روسری پشمی با لباس های زمستانه به آسانی صورت می گیرد چون که در رنگ و طرح های مختلفی تولید می شوند. این جنس روسری خیلی کم چروک می شوند و در زمان اتو کردن نباید با حرارت مستقیم برخورد داشته باشند

روسری ترمه

یکی از ویژگی های مهم و بارز این روسری مناسب بودن آن در تمامی فصل هاست زیرا در تابستان از عرق کردن شما جلوگیری کرده و در زمستان شما را گرم نگه می دارد. روسری ترمه در رنگ ها و طرح های زیادی تولید شده و ست کردن آن به راحتی امکان پذیر است. ترمه پارچه ای طبیعی و سبک دارد و بسیار نرم هستند.

روسری ابریشم

این جنس جز دسته گران ترین روسری ها می باشد در عین حال بسیار مرغوب و مقاوم است. برای انتخاب یک روسری مجلسی و لاکچری می توانید به سراغ جنس ابریشم بروید که با انواع لباس های مجلسی و ساده و چرم قابل ست کردن می باشد. ضمن اینکه این نوع روسری نیاز به مراقبت های خاصی دارند و باید در شستشو و اتو کردن آن ها دقت لازم را به خرج دهید تا در برابر حرارت مستقیم آسیب نبیند.

روسری ساتن

این دسته از روسری ها در ظاهر مانند ابریشم هستند. چرا که ظاهر آن براق ولی پشت آن مات بوده البته که روسری ساتن نسبت به ابریشم ضخیم تر هستند و بسیار مناسب مهمانی و مجالس می باشند. به راحتی با لباس ها ست می شود اما به دلیل لیز خوردن برای استفاده روزمره مناسب نمی باشد.

روسری کتان

این دسته از روسری ها در ظاهر مانند ابریشم هستند. چرا که ظاهر آن براق ولی پشت آن مات بوده البته که روسری ساتن نسبت به ابریشم ضخیم تر هستند و بسیار مناسب مهمانی و مجالس می باشند. به راحتی با لباس ها ست می شود اما به دلیل لیز خوردن برای استفاده روزمره مناسب نمی باشد.

روسری اکریلیک

این روسری بهتر است جایگزین روسری های پشمی شود. آن ها برای لباس های کژوال، برای قرار های غیر رسمی و محیط دوستانه بسیار مناسب می باشد. مانند پشم نرم است و برای افرادی که ممکن است به پشم حساسیت داشته باشند گزینه مناسبی هستند.

نکته : بسیاری از مردم فکر ‌می‌کنند که اکریلیک و پشم یک چیز هستند. اما پشم یک ماده طبیعی است در حالی که اکریلیک یک الیاف مصنوعی است

روسری ویسکوز

ویسکوز یکی دیگر از جنس روسری است که در بین بانوان بسیار محبوب می باشد. ویسکوز یک ماده بسیار نرم است و حسی شبیه ابریشم دارد. روسری های با این الیاف جلوه ای بی نقص و زیبا به لباس هایتان می بخشد.

روسری کشمیر

کشمیر از پرطرفدارترین پارچه ها در صنعت مد است. این جنس علاوه بر گرم نگه داشتن شما به زیبایی و جذابیت شما می افزاید. روسری کشمیر در زمستان شما را گرم نگه ‌می‌دارد و در تابستان نیز باعت عرق کردن و گرما نمی‌شود. این جنس روسری مناسب پوشیدن در انواع مختلف آب و هوا است.